Slack line jako terapie

Proč chodit po slack line aneb dát si jednou za čas lajnu
není na škodu.

Komedianti a cirkusáci. K čemu to je dobrý?

...říkám si. Ale pak jsem jednou cvičil v Kaizlových sadech kung-fu sestavu a pořád zahlíčel po páru, který chodil asi o 3 stromy dál po laině. Nešlo se soustředit na cvičení - pořád jsem musel sledovat jestli teda spadnou nebo dojdou až na konec. Když mi došlo, že vlastně už skoro necvičím, šel jsem za nimi a zeptal se zda si to můžu zkusit.

S jednou rukou zapřenou o strom jsem zkusil na lajnu stoupnout nejprve jednou nohou. Rozkmitalo se to tak že moje noha dělala výpady 30cm na každou stranu. Asi 10 minut jsem se stojíc na lajně pokoušel s jednou nohou zapřenou o strom a rukama ve vzduchu udržet balanc. A? Nešlo to. Po dalších 10ti minutách 2 nejisté kroky...nešlo to.

Ale nešlo to krásně! Celou dobu mě něco nutilo ujít alespoň pár kroků bez klepavky a trošku s jistotou. Vytvořil jsem si vlastní challenge. Něco o co se pokouším v kung-fu už léta. Naučit se zklidnit tělo a mysl.

Asi do dvou týdnech už jsem měl doma slack line a upaloval na Černou horu vyzkoušet novou hračku? Ptáte se proč na Černou horu? Nevím. Je to totiž jedno - k tomuto tréninku totiž stačí dva stromy a mezi nima mezera. No a potom si už jen najít čas a nenechat se odradit neúspěchem. Ikdyž osobně mě právě každý pád nutil zkusit to ještě jednou.

Nevím jestli je to pro každého - člověka to musí bavit asi jako cokoliv jiného. Ale je super hledat svůj rovnovážný bod. Své equilibrium  ve kterém se tělo i mysl uklidní. Balancovat nad pomyslnou propastí a po pár hodinách cvičení zjišťovat že se posouvám dál a jde mi to líp. Taky se líp cejtím. Začal jsem při balancování zpevňovat střed těla a více si to užívat. Dříve tolik obávaný střed popruhu se stává pomyslným cílem (jelikož ten pravý cíl je dál) a místem alepoň pro dřep!

Plusy a mínusy?

  • zpevnění svalstva (úpony kolen, stehna, lýtka, zadek, břicho, záda, ramena)
  • zklidnění
  • uvolnění a odpočinek od práce
  • sociální příležitost

Mínusy jsem neobjevil.

 

------------------------------------------

1 - http://lajny.cz/pohledem-fyzioterapeuta/

 

Slack line jako terapie